Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. YÖK Toplantısında Yükseköğretimde Yapılan Yenilikler ve Hedefler Konuşuldu

YÖK Toplantısında Yükseköğretimde Yapılan Yenilikler ve Hedefler Konuşuldu

haberci haberci -
28 0

YÖK Başkanı Erol Özvar’ın Açıklamaları

Yükseköğretim Kurulu’nda gerçekleştirilen 259’uncu Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda, YÖK Başkanı Erol Özvar, yükseköğretim sisteminin erişilebilir ve kapsayıcı olması gerektiğini vurgulayarak, ülkemizin her kesimine nitelikli yükseköğretime adil erişim sağlamak için çalıştıklarını belirtti. Bu yıl 1 milyonu aşan kontenjan oluşturulduğunu ifade eden Özvar, ülkemizde yükseköğretime talebin hızla arttığını ve bu talebe doğru politikalarla yanıt vermeye odaklandıklarını söyledi.

TYÇ Logosu ve Uluslararasılaşma

YÖK Başkanı, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosunun üniversitelerde kullanımının arttığını ve bu logonun mezunlara uluslararası avantajlar sağladığını belirtti. Ayrıca, uluslararası öğrencilere yönelik yeni mevzuat çalışmalarının yapıldığını ve Türkçe öğretim merkezlerine akreditasyon şartı getirileceğini açıkladı.

İstihdam ve Programlardaki Değişiklikler

Erol Özvar, istihdam odaklı programların kontenjanlarının artırıldığını, bazı programlardaki kontenjanların düşürüldüğünü ve özellikle öğretmenlik gibi meslekler için yeni düzenlemeler yapıldığını belirtti. Program kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların devam edeceğini ve vakıf üniversitelerinin geleceğe yönelik planlamalarının bu doğrultuda yapılmasını beklediklerini ifade etti.

Özvar, Türk yükseköğretim vizyonuna dair bölgesel toplantıların planlandığını ve üniversitelerle iş birliğinin artırılacağını duyurdu.

İlgili Yazılar