Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türk Kızılay’ın 156. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Türk Kızılay’ın 156. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

haberci haberci -
17 0

Türk Kızılay’ın Tarihi

Türk Kızılay, 11 Haziran 1868’de “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kuruldu. Balkan çatışmaları nedeniyle 14 Nisan 1877’de adını “Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti” olarak değiştirdi. Kurum, Osmanlı topraklarının olduğu Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da şubeler açtı. 1923’te “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti” olan, 1935’te “Türkiye Kızılay Cemiyeti” adını alan kurum, 1947’de “Türkiye Kızılay Derneği” ismini aldı.

Türk Kızılay’ın Faaliyet Alanları

Türk Kızılay, dünya insani yardım hareketine “kırmızı hilali” hediye eden bir teşkilattır. Gönüllüler, üyeler ve çalışanlarla 156. yıl dönümünü kutlayan Kızılay, toplumun ihtiyaç duyduğu her alanda hizmet vermektedir. Kan bağışı, afet müdahale planları, insani yardım faaliyetleri gibi alanlarda aktif rol almaktadır.

Türk Kızılay’ın Uluslararası Yardımları

Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden Filistinlilere destek veren Türk Kızılay, bölgeye yardımlar ulaştırmaktadır. Ayrıca, uluslararası alanda da insani yardım faaliyetlerini sürdürmektedir. Gönüllülük esasına dayanan yapılarıyla toplumda geniş bir destek ağı oluşturmaktadır.

Depremler ve Afet Sonrası Çalışmalar

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden sonra afet bölgesinde aktif olarak çalışan Türk Kızılay, bölge halkının ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli destek programları yürütmektedir. Beslenme, barınma, sağlık hizmetleri, psikososyal destek ve ekonomik yardımlar gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Kurban Kampanyaları ve Yardımlar

Türk Kızılay’ın yürüttüğü kurban kampanyaları büyük ilgi görmektedir. Kurban hisselerinin dağıtımında öncelik, depremzedelere ve Gazze’deki mağdurlara verilmektedir. Kavurma konserveleri, sıcak yemekler ve diğer ihtiyaçlar için hayırseverlerin destekleriyle yardımlar yapılmaktadır.

İlgili Yazılar