Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. SHP 14 Yıl Sonra Yeniden Kuruldu, Kılıçdaroğlu İddiaları Yalanladı

SHP 14 Yıl Sonra Yeniden Kuruldu, Kılıçdaroğlu İddiaları Yalanladı

haberci haberci -
31 0

Yeniden Kuruluş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Listesinde Yer Alması

2010’da siyaset sahnesinden çekilen Sosyal Demokrat Halkçı Parti, kısa adıyla SHP 14 yıl sonra yeniden kuruldu. SHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘faaliyette olan siyasi partiler’ listesinde yer aldı.

Kılıçdaroğlu’nun Açıklamaları

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, SHP’nin yeniden kurulması iddialarını yalanladı. Kılıçdaroğlu şunları belirtti: “SHP’yi yeniden hayata geçireceğim söyleniyor. Bıktım bu yalanlardan. SHP ile benim hiçbir ilgim yok. Öyle bir parti var mı, yok mu, onu bile bilmiyorum. Akıl mantık alacak bir şey değil.”

Murat Karayalçın ve Partinin Geleceği

SHP’nin son genel başkanı Murat Karayalçın ise SHP’nin tekrar kurulabilmesi için CHP ile birleşmeye karar veren son yönetimin açma kararı vermesi gerektiğini belirtti. Karayalçın, “SHP’nin isminden yararlanmak isteyen birileri bir girişimde bulunmuş, öyle görünüyor. Biz CHP olarak iktidara yürüyoruz. Yeni bir bölünmeye asla fırsat vermemeliyiz.” dedi.

Partiye Dair İlk Bilgiler ve Kuruluş Süreci

Yeni kurulan SHP’nin 32 kişilik kurucu listesi yayınlandı. Partinin politik çizgisinin CHP’ye yakın olması bekleniyor. Kurucular arasında sanatla ilgilenen isimler ve gençler de yer alıyor. Kurucular, partinin kuruluşu için kararın kısa bir süre önce verildiğini ve Nisan-Mayıs ayında dilekçenin verildiğini açıkladı.

Kuruluş İstanbul’da Duyurulacak

Kuruluşun yakın zamanda İstanbul’da bir basın toplantısıyla duyurulması bekleniyor. Yüksek ihtimalle kuruluş toplantısı İstanbul’da bir otelde gerçekleşecek.

İlgili Yazılar