Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk F-16’larına yine Yunan tacizi!

Türk F-16’larına yine Yunan tacizi!

admin admin -
18 0

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarınca Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı F-16’ların, 23 Ağustos’ta Ege ve Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasında gerçekleştirdiği görev uçuşları sırasında, Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ait Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edildiği bildirildi. S-300 sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarının Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada keşif görevindeki F-16’ya yerden havaya füze kilidi attığı kaydedildi. Uçakların düşmanca harekete rağmen planlı görevlerini tamamlayarak üslerine emniyetle döndüğü de belirtildi.

Bakanlık kaynakları, olayın, Yunanistan’ın söz konusu bataryaları aktif olarak kullandığını ortaya çıkardığını belirtti. Füze radar kilidi atılmasına yönelik olayların NATO angajman kuralları sistemine göre ‘düşmanca hareket’ olarak ifade edildiği vurgusunu yapan kaynaklar, Türkiye’nin bölgesel hava savunmasını ve güvenliğini daha etkin hale getirmek amacıyla S-400 sistemi tedarik etmesinin ardından bazı NATO ülkeleri ve ABD tarafından gösterilen tavrı hatırlattı.

Yunanistan’ın söz konusu sistemin önceki versiyonunu 23 sene önce tedarik ettiğine dikkat çeken kaynaklar, NATO müttefiki bir ülkenin, savaş uçaklarına Rus yapımı S-300 sistemi ile kilit atmasının NATO’nun müttefiklik ilkelerine aykırılı olduğu ve Batı ülkelerinin bu konuda çift taraflı politika sergilediği değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir