Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. TBMM Başkanı Kurtulmuş Azerbaycan Bağımsızlık Günü Programına Katıldı

TBMM Başkanı Kurtulmuş Azerbaycan Bağımsızlık Günü Programına Katıldı

haberci haberci -
76 0

Türk Dünyasının Birliği ve Güçlenen Rolü

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Azerbaycan Bağımsızlık ve Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. Konuşmasında Azerbaycan Bağımsızlık Günü’nü kutlayarak başlayan Kurtulmuş, dünyanın içinden geçtiği sürece işaret ederek, çok kutuplu bir dünyanın kurulmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Türk Dünyasının Yükselen Değeri

Kurtulmuş, gelecek dönemde dünyada dengeleri köklü bir şekilde etkileyecek yeni güç merkezlerinin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Türk dünyasının birliğinin bu süreçte önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, Türk devletlerinin dünyada yeni bir denge unsuru olarak ortaya çıkmaya başladığını ifade etti.

Azerbaycan ve Türkiye İlişkileri

Azerbaycan ve Türkiye’nin, Türk dünyasının gelişmesi ve kalkınması sürecinde önemli aktörler olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, iki ülke arasındaki güçlü iddaci ilişkilerin stratejik ortaklığın ötesine geçtiğini ifade etti. Azerbaycan’ın kaydettiği tarihi başarıları takdirle takip ettiklerini belirten Kurtulmuş, iki ülke arasındaki kardeşlik duygularının ve iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Güçlü Bağların Devamı

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda daha da ileriye götürülmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, bu süreçte ekonomik, siyasi, askeri alanlardaki ilişkilerin yanı sıra halklar arasındaki köprülerin de güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Azerbaycan ve Türkiye halkları arasındaki güçlü bağların devamını dileyen Kurtulmuş, birlik ve kardeşliğin güçlenerek ilerlemesini temenni etti.

İlgili Yazılar