Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rolls-Royce Spectre

Rolls-Royce Spectre

admin admin -
19 0

Lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, tamamen elektrikli ilk arabası olan Spectre’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Rolls-Royce Motor Cars Ceo’su Torsten Müller-Ötvös, benzinli modellere aşamalı olarak veda edeceklerini ve 2030 yılından sonra sadece elektrikli otomobil üreteceklerini bir kez daha hatırlattı.

Fiyatlandırma açısından Cullinan ile Phantom arasında konumlandırılması beklenen Spectre ilk sahiplerine 2023 yılının sonunda teslim edilecek.

Kapı / koltuk sayısı: 2 kapı / 4 koltuk

Araç uzunluğu: 5453 mm / 214.685 inç

Araç genişliği: 2080 mm / 81.889 inç

Araç yüksekliği: (yüksüz) 1559 mm / 61.377 inç

Dingil mesafesi: 3210 mm / 126.378 inç

Dönüş çapı: 12.7 m

Boş ağırlık: 2975 kg

Menzil ve performans neden yazmıyor? Çünkü 2023′ ün ikinci çeyreğinde tamamlanacak son test aşamasına girerken güç, hızlanma ve menzil rakamları hala geliştiriliyor. Ön verilere gore, Spectre’ın 520 kilometre menzile sahip olması bekleniyor.

WLTP ve 430kW güç aktarma sisteminden 900Nm tork sunuyor. Aracın 4.5 saniyede 0-100km/s hıza ulaşması bekleniyor.

Neredeyse 100 yıl içinde 23 inç jantlarla donatılan ilk üretim iki kapılı coupé olma özelliğini taşıyan aracın iç tasarımı 5.876 adet yıldızla, zarifce aydınlatılmış Starlight Doors adı verilen yıldız kapı ile sunuluyor. Gece teması, Spectre’ın Illuminated Fascia adı verilen aydınlatmalı ön konsol ile devam ediyor.

Rolls-Royce mühendisleri, alüminyum bölümler ve bataryanın otomobill yapısına entegrasyonu sayesinde mimariyi önceki tüm Rolls-Royce’lardan yüzde 30 daha sert hale getirdi. Elektrik ve iklendirme tesisatı için bir kanal olusturularak, batarya araç zeminine yerleştirildi.

Oluşturulan altyapı, düz zemin profili oluşturmasının yanında alçak oturma pozisyonu ve aynı zamanda 700 kiloluk ses yalıtımı sağlıyor. Dijital mühendislik konusunda da büyük yol kat eden Rolls-Royce, Spectre ile, otomobilde bulunan ve benzeri görülmemiş sayıda işlevi yöneten sinyalden sürekli olarak bilgi alıp işleyebilen olağanüstü bir ‘Decentralised Intelligence‘ sisteminden yararlandı.

Bu yeni sinyaller, 2,5 milyon kilometreyi kapsayan bir test programı sırasında en deneyimli Rolls-Royce mühendisleri tarafından ayarlanıyor ve inceleniyor. Rolls-Royce mühendisleri, bu devasa veri hacmini işlerken ve doğrudan motordan tekerleğe güç dağıtımının doğruluğundan yararlanmak için kullanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir