Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hıçkırık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Hıçkırık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

admin admin -
24 0

Hıçkırık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

 

Hıçkırık Nedir?

Toplumlarda en sık görülen sağlık sorunlarından biri de hıçkırık sorunudur. Günlük yaşantı boyunca hemen her yaştan bireyde sıklıkla meydana gelebilen hıçkırık sorunu taşıdığı nitelikle bakımından genellikle tehlikeli bir sağlık sorunu olmamaktadır. Fakat bununla birlikte her ne kadar tehlikesiz bir rahatsızlık olsa da özellikle sık tekrar ettiğinde bireyin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Diyaframın istem dışı kasılması neticesinde ve bununla birlikte ses tellerinin arasında yer alan açıklığın yine istem dışı kapanmasıyla meydana gelen ani soluk alımı ve bu esnadan itibaren sesin dışarı çıkması sonucu meydana gelen hıçkırık sorunu tıp hastalıkları arasında en tehlikesiz olan rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Genelde tedavi gerektirmeyen bir rahatsızlık olan hıçkırık rahatsızlığı sık tekrar etmesi durumunda nadiren de olsa bir doktor müdahalesi gerektirebilmektedir.

 

Çeşitli nedenlere bağlı olarak etkisini gösterebilen hıçkırık rahatsızlığı aynı zamanda çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen mide şişmesi ve yine çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelen akciğer büyümesine bağlı olarak da etkisini gösterebilmektedir. Özellikle kış aylarında çok sık görülebilen hıçkırık rahatsızlığı hakkında uzmanlar bireyleri uyarmakta ve bu rahatsızlığın sosyal ve iş hayatını olumsuz etkileyebileceği oranlarında etkisini sürdürdüğü takdirde mutlaka ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler. Tıp dalında ”singultus” adını alan hıçkırık rahatsızlığı her yaştan bireylerde görülebildiği gibi özellikle de genetik yapı bakımında bu rahatsızlığa daha yatkın bulunan bireylerde daha sık görülebilmektedir.

Hıçkırık Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Basit bir sağlık sorunu olan hıçkırık rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol oynayan çeşitli nedenler bulunmaktadır. Bunlar;

 

l Çeşitli psikolojik hastalıklar.

 

l Sigara ve alkol.

 

l Şeker hastalığı.

 

l Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan çeşitli tıbbi ilaçlar.

 

l Stres faktörü.

 

l Çeşitli boğaz hastalıkları.

 

l Mide şişmesi ve akciğer büyümesi.

 

l Soğuk hava şartları hıçkırık rahatsızlığının başlıca nedenleridir.

 

Hıçkırık Rahatsızlığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Hıçkırık rahatsızlığı hemen her bireyde görülebilmektedir. Ancak bazı durumlarda özellikle şu bireylerde çok daha sık görülebilmektedir.

 

l Sigara ve alkol kullanan bireylerde.

 

l Başta aşırı kaygı ve takıntı hastalığı olmak üzere çeşitli psikolojik hastalıkları bulunan bireylerde.

 

l Kimyasal maddelerin yoğun olarak bulunduğu ortamlarda çalışan veya uzun süre kalan bireylerde.

 

l Şeker hastalığına sahip olan bireylerde.

 

l Günün önemli bir kısmını stres faktörüyle geçiren bireylerde.

 

l Çeşitli mide ve akciğer rahatsızlıkları bulunan bireylerde.

 

l Özellikle de diyafram hastalıkları geçiren bireylerde.

 

l Soğuk hava iklimlerinde yaşayan bireylerde hıçkırık rahatsızlığı çok sık görülebilmektedir.

 

Hıçkırık Rahatsızlığında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Çoğu zaman kendiliğinden geçebilen hıçkırık rahatsızlığı taşıdığı özellikleri sayesinde genel olarak bireyin genel sağlığını tehdit etmemektedir. Ancak bununla birlikte sık tekrar etmesi durumunda ve etkisini uzun süre devam ettirmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulmalı ve rahatsızla ilgili şikayetler hakkında doktora bilgiler verilmelidir. Bu sayede rahatsızlığın ana nedenleri çekilen diyafram filmleri sayesinde tespit edilebilmekte ve bu aşamadan sonra ise eğer gerekirse de gerekli tedavilere başlanmaktadır.

Hıçkırık Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Hıçkırık rahatsızlığının tedavisi de en az rahatsızlık kadar basittir. Tedavide genellikle hıçkırık kesici antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. İlgili doktor tarafından reçeteli veya da reçetesiz olarak yazılan bu ilaçlar sayesinde hıçkırık rahatsızlığı 1 veya 2 gün içerisinde tamamen etkisini kaybetmekte ve bu aşamadan itibaren birey günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

  

Hıçkırık Rahatsızlığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Basit bir rahatsızlık olan hıçkırık rahatsızlığından korunmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlar;

 

l Özellikle sigara ve alkol kullanmaktan uzak durulmalıdır.

 

l Soğuk havalarda kalın giysiler giyilmelidir.

 

l Stres faktöründen uzak durulmalıdır.

 

l Kimyasal maddelerin bulunduğu ortamlardan uzak durulmalıdır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir