Halk Gazetesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. EYT’de ‘tek formül’ açıklaması! İşte kulislerde konuşulan senaryo

EYT’de ‘tek formül’ açıklaması! İşte kulislerde konuşulan senaryo

admin admin -
21 0

Hükümet, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT’liler) için çözüm formüllerinin tek bir adet olduğunu belirtti.Peki o tek formül ne? Milliyet Gazetesi Yazarı Zafer Şahin kulislerde konuşulan formülü anlattı. Şahin konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Milyonlarca insanın beklediği EYT’de artık sona doğru yaklaşılıyor. Dün Kabine sonrasında Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in açıklaması dikkat çekti. Bunlardan birincisi EYT ile ilgili. Masada tek formül olduğunu söyledi Bakan Bilgin.

TEK FORMÜL HANGİSİ?

Kulislerde konuşulan şu; erkeklerde 9 bin gün, kadınlarda 7 bin 200 gün yani 25 yıl ve 20 yılı tamamlayanlar 8 Eylül 1999 öncesi işe girmişse emekli edilecekler.

Bu kapsamda Türkiye’de 1 milyon kişinin olduğu belirtiliyor ve her yıl 450 bin kişi emekli oluyor. 2023 yılında düzenlemenin hayata geçmesiyle beraber o yıl Türkiye’de 1.5 milyon kişi emekli olacak.

Kuvvetle muhtemelen Bakanın masada olduğunu belirttiği formül buymuş gibi görülüyor. Tabi başka formüller de gündeme gelebilir. Çalışmaya son şekli verildikten sonra Cumhurbaşkanlığı onayına sunulacak ve oradan çıkacak nihai metin TBMM gündemine getirilecek.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN DURUMU!

Birde kamudaki sözleşmeli personelin durumu var. Bakan Bilgin orada bir hazırlık olduğunu söyledi. Özellikle Türkiye’de 2019 yerel seçimlerinden sonra belediyelerde daha önce işe alındıkları gerekçesiyle sözleşmeler yenilenmedi aileler mağdur edildi. Hükümet düğmeye baştı 4B’li personelin de 2023 yılında kadroya alınması bekleniyor.

2023 yılı çalışanlar açısından son derece önemli gelişmelere sahne olacak gibi duruyor.”

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sendikaların, gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılması yönündeki taleplerinin anımsatılması üzerine Bilgin, “Sendikalarımız ‘toplu sözleşme yapıyoruz belli bir zam alıyoruz ama yıl sonunda aynı parayı alamıyoruz’ diyor. Bu haklı bir talep ama vergi düzenlemesi Hazine ve Maliye’nin konusu. Bakanlığa daha önce iletilmişti. Şu anda öyle bir çalışma yok ama bu çözülmesi gereken bir konu” sözlerini kullandı.

BAKAN BİLGİN’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA: EYT’DE FORMÜL SAYISI 1

Bakan Bilgin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) durumuyla ilgili çalışmanın sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi:

“Şu an EYT’de formül sayısı 1. Kamuoyunda birçok formül anlatılıyor. Onların konuyla alakası yok. Hollanda modeli deniyor, Almanya modeli deniyor. Onlarda 62 yaşına gelen müracaat ediyor. Bizde o yaşta zaten emekli olunuyor. Kapsamlı bir çalışma aralık veya ocak ayında Meclis’te olur.”

Belli bir yaş sınırı olacak mı sorusuna “bakalım” diye yanıt veren Bakan Bilgin, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha çalışmamız sürüyor. Bir çok aşamadan geçecek. Bakanlık bünyesinde çalışılıyor. Sonra diğer ilgili bakanlıklar ve kurumlarla da görüşülecek. Üzerinde uzlaştığımız ve sayın Cumhurbaşkanının da onayladığı çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız.”

“SÖZLEŞMELİLER İLK KONUMUZ” 

Bilgin, Bakanlık olarak çalışmalarını planlamaları doğrultusunda sürdürdüklerini belirtti: “Sözleşmeliler ilk konumuz. Bunu bitirmek üzereyiz. İlgili çalışma grubunun çalışmasını tamamlamasının ardından konuyu sosyal taraflarla değerlendireceğiz. Eylül ayının ilk haftası bu tamamlanır. Sonrasında kamuoyuna yansır. Sonra geçici işçileri hemen çözeceğiz. Ondan sonra da taşeron işçilerin durumunu ele alacağız.”

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir